Divi 4.19.5 - en to vi translation catalogue (945 entries)

en:  Enable canonical URL's
vi: Bật URL's chính tắc

en:  Enable custom title
vi: Bật tiêu đề tùy biến

en:  Enable meta description
vi: Bật mô tả thẻ meta

en:  Enable meta keywords
vi: Bật từ khóa meta

en: %1$s Columns
vi: %1$s Các cột

en: %1$s could not be displayed.
vi: Không thể hiển thị %1$s.

en: %d Item
vi: %d Mục

en: %d Items
vi: %d Mục

en: %d Layout
vi: %d Bố cục

en: %d Layout Pack
vi: %d Gói bố cục

en: %d Layout Packs
vi: %d Gói bố cục

en: %d Layouts
vi: %d Bố cục

en: %d Module
vi: %d Mô-đun

en: %d Modules
vi: %d Mô-đun

en: %d Page
vi: %d Trang

en: %d Pages
vi: %d Trang

en: %d Reviews
vi: %d đánh giá

en: %d Row
vi: %d Hàng

en: %d Rows
vi: %d Hàng

en: %d Sales
vi: %d Bán hàng

en: %d Section
vi: %d Phần

en: %d Sections
vi: %d Phần

en: %d Total Layouts
vi: %d Tổng số bố cục

en: %s Snippet Name
vi: Tên đoạn mã %s

en: %s Theme Options
vi: %s Tuỳ chọn Chủ đề

en: &laquo; Older Entries
vi: &laquo; Mục Cũ hơn

en: + Add One More Tab
vi: + Thêm Một Thẻ Nữa

en: 0 Comments
vi: 0 Lời bình

en: 0 comments
vi: 0 Lời bình

en: 1 Column
vi: 1 Cột

en: 1 Comment
vi: 1 Lời bình

en: 1 comment
vi: 1 Lời bình

en: 404 Not Found
vi: 404 Không Tìm thấy

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
vi: <div class="updated"><p>Đây là lần đầu cài đặt chủ đề %1$s. Đừng quên đến <a href="%2$s">ePanel</a> để cài đặt. Thông báo này sẽ biến mất sau khi bạn nhấp nút Lưu trong trang tuỳ chọn chủ đề <a href="%2$s"></a>.</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
vi: <em>Trước khi bạn có thể nhận được các bản cập nhật sản phẩm, trước tiên bạn phải xác thực đăng ký Elegant Themes của mình. Để thực hiện việc này, bạn cần nhập cả Tên người dùng Elegant Themes và Khóa Elegant Themes API của bạn vào Tab Cập nhật trong cài đặt chủ đề và plugin của bạn. Để tìm Khóa API của bạn, hãy <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">đăng nhập vào</a> tài khoản Elegant Themes của bạn và điều hướng đến trang <strong>Tài khoản> Khóa API</strong>. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Tìm hiểu thêm tại đây</a></em>. Nếu bạn vẫn nhận được thông báo này, vui lòng đảm bảo rằng Tên người dùng và Khóa API của bạn đã được nhập chính xác

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
vi: <span class="meta-nav">&larr;</span> Lời bình Cũ hơn

en: About Me
vi: Giới Thiệu Bản Thân

en: Active Link Color
vi: Màu Link hoạt động

en: Active Primary Menu Link Color
vi: Hoạt động chính đơn liên kết màu

en: Add Author Bio
vi: Thêm Tiểu Sử Tác Giả

en: Add Button Icon
vi: Thêm Biểu tượng Nút

en: Add ET Box
vi: Thêm hộp ET

en: Add ET Button
vi: Thêm nút ET

en: Add ET Learn more block
vi: Thêm ET Tìm hiểu thêm khối

en: Add ET Tabs
vi: Thêm các tab ET

en: Add From Library
vi: Thêm từ thư viện

en: Add New Category
vi: Thêm danh mục mới

en: Add New Cloud Category
vi: Thêm danh mục đám mây mới

en: Add New Cloud Tag
vi: Thêm thẻ đám mây mới

en: Add New Layout
vi: Thêm bố cục mới

en: Add New Pack
vi: Thêm gói mới

en: Add New Tag
vi: Thêm thẻ mới

en: Add To Categories
vi: Thêm vào danh mục

en: Add To Divi Cloud
vi: Thêm vào Divi Cloud

en: Add To Favorites
vi: Thêm vào mục yêu thích

en: Add To Tags
vi: Thêm vào thẻ

en: Add a Tooltip Text
vi: Thêm Văn bản Gợi ý

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
vi: Thêm mã vào phần < body > (cho các loại mã truy vết như Google Analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
vi: Thêm mã vào phần < head > của blog

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
vi: Thêm mã vào dưới cùng bày đăng, trước phần lời bình

en: Add code to the top of your posts
vi: Thêm mã vào trên cùng bài đăng

en: Adsense Code
vi: Mã Adsense

en: Advertisement
vi: Quảng Cáo

en: Agency About Page
vi: Trang giới thiệu đại lý

en: Agency Blog Page
vi: Trang blog đại lý

en: Agency Contact Page
vi: Trang liên hệ đại lý

en: Agency Home Page
vi: Trang chủ đại lý

en: Agency Landing Page
vi: Trang đích của đại lý

en: Agency Portfolio Page
vi: Trang danh mục đại lý

en: Agency Pricing Page
vi: Trang giá đại lý

en: All
vi: Tất cả các

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
vi: Tất cả người dùng Divi có thể lưu trữ miễn phí tối đa %s mục vào Divi Cloud của họ. Để lưu nhiều mục hơn vào đám mây của bạn và mở khóa bộ nhớ không giới hạn, hãy nâng cấp tư cách thành viên Divi Cloud của bạn ngay hôm nay. Nếu bạn xây dựng các trang web Divi để kiếm sống, Divi Cloud là một tiện ích bổ sung tuyệt vời và là một trình tiết kiệm thời gian tuyệt vời. Bạn chắc chắn sẽ thích nó!

en: Alt
vi: Thay

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
vi: Mã bạn nhập ở đây sẽ hiện ở phần body của mọi trang blog của bạn. Hữu ích khi cần thêm tracking pixel cho bộ đếm trạng thái như là Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
vi: Mã bạn nhập ở đây sẽ hiện ở phần head của mọi trang blog của bạn. Hữu ích khi cần thêm JavaScript hay CSS vào tất cả các trang.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
vi: Bất kỳ mã nào bạn đặt ở đây sẽ được đặt ở dưới cùng của tất cả các bài viết. Điều này rất hữu ích nếu bạn đang tìm cách tích hợp những thứ như liên kết đánh dấu trang xã hội.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
vi: Mã bạn nhập ở đây sẽ hiện ở trên cùng của mọi trang blog của bạn. Hữu ích khi cần tích hợp các thứ như liên kết đánh dấu trang mạng xã hội.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
vi: Sử dụng bố cục này

en: Archives
vi: Lưu trữ

en: Are You Sure?
vi: Bạn có chắc không?

en: Authentication Required
vi: Yêu cầu xác thực

en: Author
vi: Tác giả

en: Author Image URL
vi: URL Ảnh Tác giả

en: Auto
vi: Tự động

en: Auto Speed
vi: Tốc độ tự động

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
vi: Tốc độ bộ trượt tự động (chỉ hoạt động nếu Tự động được Đồng ý)

en: Back To Top Button
vi: Nút Về Đầu Trang

en: Background
vi: Nền

en: Background Color
vi: Màu Nền

en: Background Image
vi: Hình Nền:

en: Background Position
vi: Vị trí Nền

en: Background Repeat
vi: Lặp lại Nền

en: Banner
vi: Băng Quảng Cáo

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
vi: Trước khi có thể tải xuống Bố cục tạo sẵn từ Thư viện %1$s bạn phải xác thực đăng ký %2$s.

en: Blog Style Mode
vi: Chế độ Kiểu Blog

en: Body Font
vi: Kiểu chữ Thân trang

en: Body Font Style
vi: Dạng phông chữ phần thân

en: Body Line Height
vi: Chiều cao dòng Thân website

en: Body Link Color
vi: Màu Liên kết phần thân

en: Body Text Color
vi: Màu chữ Thân website

en: Body Text Size
vi: Kích Cỡ chữ phần thân

en: Body/Link Line Height
vi: Chiều cao dòng phần thân/liên kết

en: Body/Link Text Size
vi: Kích cỡ chữ phần thân/liên kết

en: Bold
vi: Đậm

en: Border Color
vi: Màu Khung viền

en: Border Radius
vi: Bán kính Khung viền

en: Border Width
vi: Chiều rộng Khung viền

en: Bottom
vi: Dưới cùng

en: Bottom Bar
vi: Thanh Cuối

en: Bottom to Top
vi: Từ Dưới lên Trên

[ctx: Business]
en: Agency
vi: Hãng

[ctx: Business]
en: Consultant
vi: Tư vấn

en: Button Font Style
vi: Dạng Phông chữ của Nút

en: Buttons
vi: Các Nút

en: Buttons Font
vi: Phông chữ của Nút

en: Buttons Hover Style
vi: Dạng Nút khi di chuột

en: Buttons Style
vi: Dạng Nút

en: Buy
vi: Mua

en: By %s
vi: Bởi %s

en: By Elegant Themes
vi: Theo Elegant Themes

en: By The Community
vi: Bởi cộng đồng

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
vi: Mặc định, lời bình không được đưa vào trang, nhưng nếu bạn muốn cho mọi người bình luận vào trang thì chỉ cần bật tùy chọn này.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
vi: Mặc định các trang được sắp xếp theo tên. Nhưng nếu muốn xếp theo ID thì bạn có thể chỉnh thiết đặt này.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
vi: Mặc định, thanh điều hướng sẽ luôn nằm trên cùng màn hình. Chúng tôi đề nghị tắt tuỳ chọn này nếu bạn muốn dùng ảnh biểu trưng lớn.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
vi: Mặc định, chủ đề tạo Liên kết trang chủ, khi nhấp vào sẽ dẫn bạn trở lại trang chủ blog của bạn. Nhưng nếu bạn dùng trang chủ tĩnh và đã tạo trang Chủ để dùng thì nó sẽ tạo liên kết trùng. Trong trường hợp này bạn nên tắt tính năng này để bỏ liên kết.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
vi: Mặc định, chủ đề tào tiêu đề bài đăng dựa trên tiêu đề của bài và tên blog. Nếu bạn muốn tạo tiêu đề meta khác với tiêu đề bài đăng thực sự thì có thể định nghĩa tiêu đề tùy biến cho mỗi bài đăng dùng trường tùy biến. Tùy chọn này phải được bật thì tiêu đề tùy biến mới hoạt động, và bạn phải chọn một tên trường tùy biến làm tiêu đề bên dưới.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
vi: Mặc định, chủ đề không thêm từ khóa vào đầu trang của bạn. Phần lớn máy tìm kiếm không còn dùng từ khóa để xếp hạng trang nữa, nhưng một số người vẫn định nghĩa cho đầy đủ. Nếu bạn muốn thêm khóa meta vào đầu trang của bạn thì hãy bật tùy chọn này và điền vào trường từ khóa tùy biến bên dưới.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
vi: Mặc định, chủ đề này sẽ cắt xén bài đăng của bạn tự động để tạo phần xem trước. Nếu bạn muốn hiện toàn bộ bài đăng theo kiểu blog truyền thống, bạn có thể bật tính năng này.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
vi: Mặc định, chủ đề kết hợp tên blog và mô tả blog của bạn được định nghĩa khi tạo blog, để tạo tiêu đề trang chủ. Nhưng nếu bạn muốn tạo tiêu đề tùy biến thì chỉ cần bật tùy chọn này và điền vào trường tiêu đề tùy biến bên dưới.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
vi: Mặc định, chủ đề dùng mô tả blog của bạn được định nghĩa khi tạo blog, để điền vào trường mô tả meta. Nếu bạn muốn dùng mô tả khác thì hãy bật tùy chọn này và điền vào trường mô tả tùy biến bên dưới.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
vi: Theo mặc định, hình ảnh thu nhỏ được tạo bằng các trường tùy chỉnh. Tuy nhiên, nếu bạn muốn sử dụng các hình ảnh đã có trong bài đăng của mình để làm hình thu nhỏ (và bỏ qua bằng cách sử dụng các trường tùy chỉnh), bạn có thể kích hoạt tùy chọn này. Sau khi được kích hoạt, hình ảnh thu nhỏ sẽ được tạo tự động bằng hình ảnh đầu tiên trong bài đăng của bạn. Hình ảnh phải được lưu trữ trên máy chủ của riêng bạn.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
vi: Theo mặc định, ảnh thu nhỏ không được đặt trên các trang (chúng chỉ được sử dụng trên bài viết). Tuy nhiên, nếu bạn muốn sử dụng ảnh thu nhỏ trên trang, bạn có thể làm được! Chỉ cần kích hoạt tùy chọn này.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
vi: Mặc định, ảnh thu nhỏ được đặt ở đầu bài đăng ở các bài đăng đơn. Nếu muốn bỏ ảnh thu nhỏ ban đầu này để tránh trùng lặp, đơn giản là tắt tùy chọn này.

en: CSS No Selector
vi: CSS Không có bộ chọn

en: CSS Snippet
vi: Đoạn CSS

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
vi: Chọn liên kết chính thức giúp ngăn chặn việc lập danh mục nội dung trùng lặp của công cụ tìm kiếm, và kết quả là, có thể giúp tránh lỗi nội dung trùng lặp. Một số trang có thể có khác nhau URLs tất cả đều dẫn đến cùng một chỗ. Ví dụ domain.com, domain.com/index.html và www.domain.com là tất cả URLs khác nhau đều dẫn đến trang chủ của bạn. Từ góc nhìn của công cụ tìm kiếm URLs bị trùng lặp này, điều xảy ra thường xuyên do các liên kết tùy chỉnh, có thể được xử lý riêng lẻ thay vì như một điểm đến duy nhất. Xác định một URL chính thức giúp cho công cụ tìm kiếm biết URL nào bạn muốn sử dụng chính thức. Chủ đề căn cứ vào URL chính thức trên liên kết và tên miền của bạn được định nghĩa trong thẻ thiết lập wp-admin.

en: Caption
vi: Đầu đề

en: Caption goes here
vi: Đầu đề ở đây

en: Caption title goes here
vi: Đầu tiêu đề ở đây

en: Categories
vi: Mục

en: Category
vi: Loại

en: Center
vi: Giữa

en: Centered
vi: Canh giữa

en: Centered Inline Logo
vi: Logo Trung tâm trong hàng

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
vi: Đánh dấu vào đây nếu bạn muốn hiển thị mô tả meta trên trang mục/lưu trữ. Mô tả là dựa trên mô tả mục bạn chọn khi tạo/sửa mục trong wp-admin".

en: Choose File
vi: Chọn tập tin

en: Choose Library
vi: Chọn thư viện

en: Choose an Image
vi: CHọn Ảnh

en: Choose button color
vi: Chọn màu nút

en: Choose button type
vi: Chọn kiểu nút

en: Choose title autogeneration method
vi: Chọn cách phát sinh tiêu đề

en: Choose which items to display in the post info section
vi: Chọn các mục để hiển thị trong phần thông tin bài đăng

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
vi: Đồng ý nếu muốn cho phép hoạt ảnh bộ trượt tự động

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
vi: Các lớp học

en: Click here to learn more
vi: Nhấp vào đây để tìm hiểu thêm

en: Cloud
vi: Đám mây

en: Code
vi: Mã số

en: Code Integration
vi: Tích hoạt Mã

en: Code Snippet
vi: Đoạn mã

en: Code Snippets Library
vi: Thư viện đoạn mã

en: Coffee Shop
vi: Quán cà phê

en: Coffee Shop About Page
vi: Trang giới thiệu về cửa hàng cà phê

en: Coffee Shop Blog Page
vi: Trang Blog của Quán cà phê

en: Coffee Shop Contact Page
vi: Trang liên hệ cửa hàng cà phê

en: Coffee Shop Footer Page
vi: Trang chân trang của quán cà phê

en: Coffee Shop Guide Page
vi: Trang Hướng dẫn Quán cà phê

en: Coffee Shop Home Page
vi: Trang chủ cửa hàng cà phê

en: Coffee Shop Landing Page
vi: Trang đích của quán cà phê

en: Coffee Shop Menu Page
vi: Trang menu của quán cà phê

en: Coffee Shop Shop Page
vi: Trang cửa hàng cà phê

en: Color
vi: Màu

en: Color Pickers Default Palette
vi: Bảng chọn màu mặc định

en: Color Schemes
vi: Sắc thái Màu

en: Column Layout
vi: Bố cục cột

en: Comments
vi: Lời bình

en: Community
vi: Cộng đồng

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
vi: Hoàn tất giao dịch mua của bạn bằng cách sử dụng cửa sổ bật lên để nâng cấp Divi Cloud.

en: Content
vi: Nội dung

en: Content goes here
vi: Nội dung ở đây

en: Content text or html
vi: Văn bản nội dung hoặc HTML

en: Copy
vi: Sao chép

en: Copy To
vi: Sao chép vào

en: Copy To Divi Cloud
vi: Sao chép vào Divi Cloud

en: Copy To Library
vi: Sao chép vào thư viện

en: Copywriter About Page
vi: Copywriter Giới thiệu về Trang

en: Copywriter Blog Page
vi: Trang blog của người viết quảng cáo

en: Copywriter Contact Page
vi: Trang liên hệ của người viết quảng cáo

en: Copywriter FAQ Page
vi: Trang câu hỏi thường gặp về Copywriter

en: Copywriter Home Page
vi: Trang chủ Copywriter

en: Copywriter Landing Page
vi: Trang đích của người viết quảng cáo

en: Copywriter Portfolio Page
vi: Trang danh mục người viết quảng cáo

en: Copywriter Pricing Page
vi: Trang định giá của Copywriter

en: Copywriter Services Page
vi: Trang Dịch vụ Copywriter

en: Create New Category/Categories
vi: Tạo danh mục / danh mục mới

en: Create New Tag(s)
vi: Tạo (các) thẻ mới

en: Create New Tag/Tags
vi: Tạo thẻ / thẻ mới

en: Critical CSS
vi: CSS quan trọng

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
vi: CSS quan trọng cải thiện đáng kể thời gian tải trang web và điểm số Google PageSpeed bằng cách trì hoãn các kiểu không quan trọng và loại bỏ các yêu cầu CSS chặn hiển thị.

en: Critical Threshold Height
vi: Chiều cao ngưỡng tới hạn

en: Current Color
vi: Màu hiện tại

en: Currently viewing archives from %1$s
vi: Hiện đang xem lưu trữ từ %1$s

en: Custom CSS
vi: CSS tuỳ biến

en: Custom field Name to be used for description
vi: Tên trường Tùy biến dùng làm mô tả

en: Custom field Name to be used for keywords
vi: Tên trường Tùy biến dùng làm từ khóa

en: Custom field Name to be used for title
vi: Tên trường Tùy biến dùng làm tiêu đề

en: Dark
vi: Tối

en: Dashed
vi: Khung viền nét gạch

en: Date
vi: Ngày tháng

en: Date format
vi: Định dạng ngày

en: Default
vi: Mặc định

en: Defer Additional Third Party Scripts
vi: Trì hoãn tập lệnh bên thứ ba bổ sung

en: Defer Gutenberg Block CSS
vi: Trì hoãn CSS khối Gutenberg

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
vi: Trì hoãn jQuery và jQuery Migrate

en: Define a character to separate BlogName and Post title
vi: Định nghĩa ký tự phân cách Tên Web và Tiêu đề Bài đăng

en: Define the default color palette for color pickers in the Divi Builder.
vi: Xác định bảng màu mặc định để chọn màu trong Divi Builder.

en: Delete
vi: Xóa bỏ

en: Delete Permanently
vi: xóa vĩnh viễn

en: Delete Selected Items
vi: Xóa các mục đã chọn

en: Demo
vi: Thử nghiệm

en: Design Agency
vi: Cơ quan thiết kế

en: Design Agency About Page
vi: Cơ quan thiết kế Giới thiệu về Trang

en: Design Agency Blog Page
vi: Trang Blog của Cơ quan Thiết kế

en: Design Agency Case Study Page
vi: Trang nghiên cứu điển hình về cơ quan thiết kế

en: Design Agency Contact Page
vi: Trang liên hệ của cơ quan thiết kế

en: Design Agency Home Page
vi: Trang chủ của Cơ quan Thiết kế

en: Design Agency Landing Page
vi: Trang đích của cơ quan thiết kế

en: Design Agency Portfolio Page
vi: Trang danh mục cơ quan thiết kế

en: Design Agency Project Page 1
vi: Cơ quan thiết kế Dự án Trang 1

en: Design Agency Project Page 2
vi: Cơ quan thiết kế Dự án Trang 2

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
vi: Thiết kế bởi %1$s | Công nghệ bởi %2$s

en: Digital Payments
vi: Thanh toán kỹ thuật số

en: Digital Payments About Page
vi: Trang giới thiệu về thanh toán kỹ thuật số

en: Digital Payments Blog Page
vi: Trang blog thanh toán kỹ thuật số

en: Digital Payments Contact Page
vi: Trang liên hệ thanh toán kỹ thuật số

en: Digital Payments Features Page
vi: Trang tính năng của thanh toán kỹ thuật số

en: Digital Payments Home Page
vi: Trang chủ Thanh toán Kỹ thuật số

en: Digital Payments Landing Page
vi: Trang đích thanh toán kỹ thuật số

en: Digital Payments Pricing Page
vi: Trang định giá thanh toán kỹ thuật số

en: Digital Payments Sign-Up Page
vi: Trang đăng ký thanh toán kỹ thuật số

en: Disable Footer Credits
vi: Vô hiệu hóa Bản quyền Chân trang

en: Disable Translations
vi: Tắt bản dịch

en: Disable WordPress Emojis
vi: Tắt biểu tượng cảm xúc WordPress

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
vi: Vô hiệu hóa tùy chọn này để xóa Google Fonts khỏi Trang Divi Builder của bạn.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
vi: Tắt tùy chọn này để xóa tập lệnh Google Maps API khỏi các Trang của trình tạo Divi Builder của bạn. Điều này có thể cải thiện khả năng tương thích với các plugin của bên thứ ba cũng đặt trước tập lệnh này. Xin lưu ý: Các mô-đun dựa vào Google Maps API để hoạt động bình thường, chẳng hạn như Mô-đun Maps và Bản đồ toàn chiều rộng, sẽ vẫn khả dụng nhưng sẽ không hoạt động khi tùy chọn này bị tắt (trừ khi bạn thêm tập lệnh Google Maps API theo cách thủ công).

en: Disable top tier dropdown menu links
vi: Tắt liên kết trình đơn thả xuống cấp trên cùng

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
vi: Tắt bản dịch nếu bạn không muốn hiển thị chuỗi chủ đề được dịch trên trang của mình.

en: Disabled
vi: Tắt

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
vi: Tắt tùy chọn này sẽ loại bỏ mã body bên dưới khỏi blog của bạn. Cho phép bạn loại bỏ mã nhưng vẫn lưu giữ lại để dùng sau.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
vi: Tắt tùy chọn này sẽ loại bỏ mã header bên dưới khỏi blog của bạn. Cho phép bạn loại bỏ mã nhưng vẫn lưu giữ lại để dùng sau.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
vi: Tắt tùy chọn này sẽ loại bỏ mã dưới đơn bên dưới khỏi blog của bạn. Cho phép bạn loại bỏ mã nhưng vẫn lưu giữ lại để dùng sau.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
vi: Tắt tùy chọn này sẽ loại bỏ mã trên đơn bên dưới khỏi blog của bạn. Cho phép bạn loại bỏ mã nhưng vẫn lưu giữ lại để dùng sau.

en: Display Home link
vi: Hiện Liên kết Trang chủ

en: Displays About Me Information
vi: Hiện Thông Tin Về Vản thân

en: Displays Adsense Ads
vi: Hiện Quảng Cáo Adsense

en: Displays Advertisements
vi: Hiện Quảng Cáo

en: Divi Cloud Categories
vi: Danh mục Divi Cloud

en: Divi Cloud Tags
vi: Thẻ Divi Cloud

en: Divi Customizer Settings
vi: Cài đặt tùy chỉnh Divi

en: Divi Library
vi: Thư viện Divi

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
vi: Thư viện %s

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
vi: Chế độ xem

[ctx: Divi Library Global Module]
en: Global
vi: Toàn cầu

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Layout
vi: Cách trình bày

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
vi: Mô-đun

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
vi: Hàng ngang

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
vi: Tiết diện

en: Divi Library Snippet Name
vi: Tên đoạn mã thư viện Divi

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
vi: Chi tiết bố cục

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
vi: Chế độ hiển thị theo ô

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
vi: Xem danh sách

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
vi: Xem thẻ

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
vi: Xem gói

en: Divi Page Settings
vi: Thiết lập Trang Divi

en: Do you want to move selected items to your trash?
vi: Bạn có muốn chuyển các mục đã chọn vào thùng rác của mình không?

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
vi: Bạn có muốn xóa vĩnh viễn tất cả các mục trong thùng rác của mình không? Không thể hoàn tác hành động này và không thể khôi phục các mục.

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
vi: Tài liệu

en: Dot Navigation
vi: Chấm điều hướng

en: Dotted
vi: Khung viền nét chấm

en: Double
vi: Khung viền đôi

en: Download Backup Before Importing
vi: Tải xuống bản sao lưu trước khi nhập

en: Dropdown Menu Animation
vi: Minh họa Danh mục Thả xuống

en: Dropdown Menu Background Color
vi: Màu nền Danh mục Thả xuống

en: Dropdown Menu Line Color
vi: Màu dòng Danh mục Thả xuống

en: Dropdown Menu Text Color
vi: Màu chữ Danh mục Thả xuống

en: Duplicate
vi: Nhân bản

en: Duplicate Global Item To Cloud
vi: Sao y mục toàn cầu lên đám mây

en: Duplicate Locally
vi: Sao chép cục bộ

en: Dynamic CSS
vi: CSS động

en: Dynamic CSS greatly reduces CSS file size by dynamically generating only the assets necessary for the features and modules you use. This eliminates all file bloat and greatly improves load times.
vi: CSS động làm giảm đáng kể kích thước tệp CSS bằng cách chỉ tạo động các nội dung cần thiết cho các tính năng và mô-đun bạn sử dụng. Điều này giúp loại bỏ tất cả các tệp cồng kềnh và cải thiện đáng kể thời gian tải.

en: Dynamic Icons
vi: Biểu tượng động

en: Dynamic JavaScript Libraries
vi: Thư viện JavaScript động

en: Dynamic Module Framework
vi: Khung mô-đun động

en: ET Adsense Widget
vi: ET Widget Adsense

en: ET Advertisement
vi: Quảng cáo ET

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: Edit Footer Credits
vi: Chỉnh sửa Bản quyền Chân trang

en: Edit Tags & Categories
vi: Chỉnh sửa thẻ & danh mục

en: Edit With Divi
vi: Chỉnh sửa với Divi

en: Effect
vi: Hiệu ứng

en: Elegant Themes Account
vi: Tài khoản Elegant Themes

en: Empty Trash
vi: Dọn sạch thùng rác

en: Enable Boxed Layout
vi: Cho phép Bố cục dạng hộp

en: Enable Divi Cloud
vi: Bật Divi Cloud

en: Enable Divi Gallery
vi: Bật Phòng trưng bày Divi

en: Enable Responsive Images
vi: Kích hoạt hình ảnh phản hồi

en: Enable Single Post 468x60 banner
vi: Bật băng rôn 468x60 bài đăng đơn

en: Enable Vertical Navigation
vi: Cho phép Điều hướng Dọc

en: Enable body code
vi: Bật mã < body >

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
vi: Bật bộ nhớ đệm của Google Fonts và tải chúng nội tuyến. Điều này làm giảm các yêu cầu chặn hiển thị và cải thiện thời gian tải trang.

en: Enable canonical URL's
vi: Bật URL's chính tắc

en: Enable custom description
vi: Bật mô tả tùy biến

en: Enable custom keywords
vi: Bật từ khóa tùy biến

en: Enable custom titles
vi: Bật tiêu đề tùy biến

en: Enable header code
vi: Bật mã header

en: Enable meta descriptions
vi: Bật mô tả meta

en: Enable single bottom code
vi: Bật mã dưới đơn

en: Enable single top code
vi: Bật mã trên đơn

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
vi: Bật tính năng này nếu bạn muốn thay thế phòng trưng bày mặc định của WordPress với phòng tranh kiểu Divi.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
vi: Bật tuỳ chọn này để hiện Nút Về Đầu Trang khi cuộn

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
vi: Cho phép tùy chọn này để có được kích thước hình ảnh phản hồi được tạo khi tải lên hình ảnh và thêm thuộc tính srcset cho thành phần hình ảnh.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
vi: Bật tuỳ chọn này để có hiệu ứng cuộn trang mượt khi lăn chuột.

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
vi: Bật tùy chọn này để hiện ảnh thu nhỏ trên Trang Chỉ mục.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
vi: Bật tính năng này để cho phép Divi Framework chỉ tải các mô-đun được sử dụng trên trang và xử lý logic cho các tính năng đang được sử dụng.

en: Enabled
vi: Bật

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
vi: Bật tùy chọn này sẽ hiện băng rôn quảng cáo 468x60 ở dưới cùng các trang bài của bạn dưới nội dung bài đăng đơn. Nếu bật, bạn phải điền ảnh và băng rôn và URL đích đến bên dưới.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
vi: Bật tùy chọn này sẽ giảm kích thước của Google Fonts và cải thiện thời gian tải, tuy nhiên, nó sẽ hạn chế hỗ trợ của Google Fonts trong một số trình duyệt rất cũ. Bạn có thể tắt tính năng này để tăng cường hỗ trợ cho các trình duyệt cũ hơn với chi phí thấp hơn so với hiệu suất.

en: Enqueue Google Maps Script
vi: Thêm Tập lệnh Google Maps vào hàng

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
vi: Nhập URL hồ sơ Facebook của bạn.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
vi: Nhập URL của hồ sơ Instagram của bạn.

en: Enter the URL of your RSS feed.
vi: Nhập URL RSS feed của bạn.

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
vi: Nhập URL hồ sơ Twitter của bạn.

en: Error
vi: Lỗi

[ctx: Event Details Page]
en: Details
vi: Thông tin chi tiết

en: Exclude categories from the navigation bar
vi: Loại trừ mục khỏi thanh điều hướng.

en: Exclude pages from the navigation bar
vi: Loại trừ trang khỏi thanh điều hướng

en: Expand
vi: Mở rộng

en: Explore Other Modules With Tag
vi: Khám phá các mô-đun khác với thẻ

en: Explore Other Rows With Tag
vi: Khám phá các hàng khác bằng thẻ

en: Explore Other Sections With Tag
vi: Khám phá các phần khác bằng thẻ

en: Export
vi: Xuất khẩu

en: Export %s
vi: Xuất %s

en: Export %s Name
vi: Xuất tên %s

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
vi: Việc xuất %s của bạn sẽ tạo một tệp JSON có thể được nhập vào một khu vực khác.

en: Facebook Profile Url
vi: URL Hồ sơ Facebook

en: Fade
vi: Mờ

en: Fade In
vi: Từ Từ Đưa Vào

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
vi: Không tải được các bố cục hiện có của bạn. Vui lòng thử lại sau.

en: Farmers Market
vi: Chợ nông sản

en: Farmers Market About Page
vi: Trang Giới thiệu về Thị trường Nông dân

en: Farmers Market Blog Page
vi: Trang Blog Thị trường Nông dân

en: Farmers Market Contact Page
vi: Trang Liên hệ Thị trường Nông dân

en: Farmers Market Donate Page
vi: Trang quyên góp của Thị trường Nông dân

en: Farmers Market Events Page
vi: Trang Sự kiện Chợ Nông sản

en: Farmers Market Home Page
vi: Trang chủ Chợ Nông sản

en: Farmers Market Landing Page
vi: Trang đích Thị trường Nông dân

en: Farmers Market Market Page
vi: Trang Chợ phiên Nông dân

en: Fashion About Page
vi: Trang Giới thiệu Thời trang

en: Fashion Blog Page
vi: Trang blog thời trang

en: Fashion Contact Page
vi: Trang liên hệ thời trang

en: Fashion Designer Page
vi: Trang thiết kế thời trang

en: Fashion Gallery Page
vi: Trang thư viện thời trang

en: Fashion Home Page
vi: Trang chủ thời trang

en: Fashion Landing Page
vi: Trang đích thời trang

en: Fashion Shop Page
vi: Trang cửa hàng thời trang

en: Favorites
vi: Yêu thích

en: Filter
vi: Lọc

en: Find A Layout
vi: Tìm một bố cục

en: Find A Module
vi: Tìm một mô-đun

en: Find A Page
vi: Tìm một trang

en: Find A Row
vi: Tìm một hàng

en: Find A Section
vi: Tìm một phần

en: Fixed
vi: Cố định

en: Fixed Menu Height
vi: Chiều cao cố định đơn

en: Fixed Navigation Bar
vi: Thanh Điều hướng Cố định

en: Fixed Navigation Settings
vi: Thiết lập Điều hướng Cố định

en: Flip
vi: Lật

en: Florist
vi: Người bán hoa

en: Florist About Page
vi: Trang giới thiệu về hoa

en: Florist Blog Page
vi: Trang blog về người bán hoa

en: Florist Contact Page
vi: Trang liên hệ bán hoa

en: Florist Gallery Page
vi: Trang thư viện hoa

en: Florist Home Page
vi: Trang chủ bán hoa

en: Florist Landing Page
vi: Trang đích bán hoa

en: Florist Shop Page
vi: Trang cửa hàng bán hoa

en: Folder
vi: Thư mục

en: Font
vi: Phông Chữ

en: Font Size
vi: Kích cỡ phông chữ

en: Font Style
vi: Kiểu phông chữ

en: Footer
vi: Cuối trang

en: Footer Area
vi: Khu Vực Cuối Trang

en: Footer Background Color
vi: Màu Nền Chân trang

en: Footer Elements
vi: Các Nhân tố Cuối trang

en: Footer Menu
vi: Trình đơn Chân trang

en: Footer Menu Active Link Color
vi: Màu Liên kết hoạt động Danh mục Cuối trang

en: Footer Menu Background Color
vi: Màu nền Danh mục Cuối trang

en: Footer Menu Text Color
vi: Màu chữ Danh mục Cuối trang

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
vi: Quên tên <a href="%1$s" target="_blank">tên tài khoản</a> hoặc <a href="%1$s" target="_blank">Mật khẩu</a> của bạn?

en: Free Divi Cloud Limit Reached
vi: Đã đạt đến giới hạn Divi Cloud miễn phí

en: Freelancer
vi: Người làm nghề tự do

en: Fullscreen
vi: Toàn màn hình

en: Fullwidth
vi: Chiều rộng đầy đủ

en: General
vi: Chung

en: General Settings
vi: Thiết đặt Chung

en: Generating Screenshot
vi: Tạo ảnh chụp màn hình

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
vi: Nhận bộ nhớ Divi Cloud không giới hạn

en: Global items
vi: Các mặt hàng toàn cầu

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
vi: Không thể thêm các mục toàn cầu vào Divi Cloud của bạn. Bạn có muốn lưu phiên bản không toàn cầu vào Divi Cloud của mình không? Phiên bản trên trang web này sẽ vẫn là phiên bản toàn cầu

en: Google API Key
vi: Mã khóa Google API Key

en: Google Fonts Subsets
vi: Tập hợp con Google Fonts

en: Grab the first post image
vi: Lấy về ảnh đăng đầu tiên

en: Green
vi: Xanh lá

en: Groove
vi: Khung viền kiểu rãnh

en: HTML/JS Snippet
vi: Đoạn mã HTML/JS

en: Header & Navigation
vi: Đầu trang & Điều hướng

en: Header Elements
vi: Các Nhân tố Đầu trang

en: Header Font
vi: Kiểu chữ Đầu trang

en: Header Font Style
vi: Dạng Phông chữ Đầu trang

en: Header Format
vi: Định dạng Đầu trang

en: Header Letter Spacing
vi: Khoảng cách Chữ Đầu trang

en: Header Line Height
vi: Chiều cao Dòng Đầu trang

en: Header Style
vi: Kiểu Đầu trang

en: Header Text Color
vi: Màu chữ Đầu trang

en: Header Text Size
vi: Kích chữ Chữ Đầu trang

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
vi: Ở đây bạn có thể thêm CSS tuỳ biến để chồng lên hoặc mở rộng kiểu dáng mặc định.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
vi: Ở đây bạn có thể thay đổi ký tự phân cách tiêu đề blog và tên trang chỉ mục khi cho phát sinh tiêu đề bài đăng tự động. Giá trị phổ biến là | hoặc -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
vi: Ở đây bạn có thể định nghĩa ký tự phân cách tiêu đề blog và tên bài đăng khi cho phát sinh tiêu đề bài đăng tự động. Giá trị phổ biến là | hoặc -

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
vi: Ở đây bạn có thể chọn Bố trí Trang Cửa hàng & Trang Mục cho WooCommerce.

en: Here you can choose default sidebar layout
vi: Tại đây bạn có thể chọn bố cục thanh bên mặc định

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
vi: Ở đây bạn có thể  chọn cách phát sinh tiêu đề trên trang chỉ mục. Bạn có thể chọn thứ tự hiển thị tên blog và tiêu đề chỉ mục để hiển thị, hoặc là bỏ hẳn tên blog khỏi tiêu đề.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
vi: Ở đây bạn có thể chọn để hiện biểu tượng Facebook trên trang chủ.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
vi: Tại đây bạn có thể chọn hiển thị Biểu tượng Instagram trên trang chủ của mình.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
vi: Ở đây bạn có thể chọn để hiện biểu tượng RSS.

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
vi: Ở đây bạn có thể chọn để hiện biểu tượng Twitter.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
vi: Ở đây bạn có thể chọn để bỏ ra những mục nhất định khỏi trình đơn điều hướng. Tất cả mục  đánh dấu X sẽ không hiện trên thanh điều hướng của bạn.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
vi: Ở đây bạn có thể chọn để bỏ ra những trang nhất định khỏi trình đơn điều hướng. Tất cả trang đánh dấu X sẽ không hiện trên thanh điều hướng của bạn.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
vi: Ở đây bạn có thể chọn đảo ngược thứ tự hiển thị liên kết mục. Bạn có thể chọn tăng dần hay giảm dần.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
vi: Ở đây bạn có thể chọn đảo ngược thứ tự hiển thị liên kết trang. Bạn có thể chọn tăng dần hay giảm dần.

en: Here you can choose to sort your pages links.
vi: Ở đây bạn có thể chọn cách thức sắp xếp liên kết trang.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
vi: Tại đây bạn có thể chọn mục nào xuất hiện trong phần thông tin bài đăng trên các trang. Đây là khu vực, thường là bên dưới tiêu đề bài đăng, hiển thị thông tin cơ bản về bài đăng của bạn. Các mục được đánh dấu hiển thị bên dưới sẽ xuất hiện.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
vi: Tại đây bạn có thể chọn mục nào xuất hiện trong phần thông tin bài đăng trên các trang bài đăng đơn lẻ. Đây là khu vực, thường là bên dưới tiêu đề bài đăng, hiển thị thông tin cơ bản về bài đăng của bạn. Các mục được đánh dấu hiển thị bên dưới sẽ xuất hiện.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
vi: Ở đây bạn có thể chỉ định số sản phẩm WooCommerce hiển thị trên trang lưu trữ. Tuỳ chọn này hoạt động độc lập với tuỳ chọn Thiết đặt > Đọc trong wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
vi: Ở đây bạn có thể chỉ định số bài hiển thị gần đây ở trang Lưu trữ. Tuỳ chọn này độc lập với tuỳ chọn Đọc trong wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
vi: Ở đây bạn có thể chỉ định số bài hiển thị gần đây ở trang Mục. Tuỳ chọn này độc lập với tuỳ chọn Đọc trong wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
vi: Ở đây bạn có thể chỉ định số bài hiển thị gần đây ở trang Kết quả tìm kiếm. Tuỳ chọn này độc lập với tuỳ chọn Đọc trong wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
vi: Ở đây bạn có thể chỉ định số bài hiển thị gần đây ở trang Nhãn. Tuỳ chọn này độc lập với tuỳ chọn Đọc trong wp-admin.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
vi: Ở đây bạn có thể vô hiệu hóa việc tự động tăng giới hạn bộ nhớ.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
vi: Ở đây bạn có thể cung cấp URL đích đến băng rôn 468x60

en: Here you can provide 468x60 banner image url
vi: Ở đây bạn có thể cung cấp URL ảnh băng rôn 468x60

en: Hex Value
vi: Giá trị Màu

en: Hide
vi: Ẩn

en: Hide Logo Image
vi: Ẩn Hình ảnh Logo

en: Hide Nav Before Scroll
vi: Ẩn điều hướng Trước khi Cuộn

en: Hide Navigation Until Scroll
vi: Ẩn Điều hướng cho đến lúc cuộn

en: Hide empty categories
vi: Ẩn mục rỗng

en: High
vi: Cao

en: Home
vi: Trang chủ

en: Homepage SEO
vi: Trang chủ SEO

en: Homepage custom title (if enabled)
vi: Tiêu đề trang chủ tùy biến (nếu bật)

en: Homepage meta description (if enabled)
vi: Mô tả meta trang chủ (nếu bật)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
vi: Từ khóa meta trang chủ (nếu bật)

en: Icon
vi: Biểu tượng

en: Icon Color
vi: Màu sắc Biểu tượng

en: Icon Placement
vi: Đặt Biểu tượng

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
vi: Nếu một trang được tạo bằng Divi Builder, tệp CSS khối Gutenberg sẽ được chuyển từ đầu trang đến chân trang. Vì tệp rất có thể không được sử dụng, chúng tôi có thể tải tệp đó sau. Thao tác này sẽ xóa yêu cầu chặn hiển thị và cải thiện hiệu suất.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
vi: Nếu tiêu đề tùy biến bị tắt, hãy chọn phương thức tạo tự động.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
vi: Nếu không dùng tiêu đề bài đăng tùy biến, bạn vẫn có thể kiểm soát cách phát sinh tiêu đề. Ở đây bạn có thể chọn thứ tự hiển thị tiêu đề bài đăng và tên blog để hiển thị, hoặc là bỏ hẳn tên blog khỏi tiêu đề.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
vi: Nếu không dùng tiêu đề bài đăng tùy biến bạn vẫn có thể kiểm soát cách phát sinh tiêu đề. Ở đây bạn có thể chọn thứ tự hiển thị tiêu đề bài đăng và tên blog để hiển thị, hoặc là bỏ hẳn tên blog khỏi tiêu đề.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
vi: Nếu bạn không muốn hiện một số băng quảng cáo – hãy để trống các vùng tương ứng

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
vi: Nếu bạn đã bật tiêu đề tùy biến thì có thể thêm tiêu đề tùy biến ở đây. Những gì bạn gõ ở đây sẽ được đặt giữa cặp thẻ < title >< /title > trong header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
vi: Nếu bạn đã bật mô tả meta thì có thể thêm mô tả tùy biến ở đây.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
vi: Nếu bạn đã bật từ khóa meta thì có thể thêm từ khóa tùy biến ở đây. Ngăn cách giữa các từ khóa bằng dấu phẩy. Ví dụ: wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
vi: Nếu bạn muốn cho những mục không có bài đăng hiện trên thanh điều hướng thì hãy tắt tùy chọn này. Mặc định các mục rỗng sẽ bị ẩn.

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
vi: Nếu bạn muốn thêm mô tả meta vào bài đăng thì có thể dùng trường tùy biến. Tùy chọn này phải được bật để hiển thị mô tả trên các trang bài đăng. Bạn có thể thêm mô tả meta dùng trường tùy biến dựa trên tên trường tùy biến định nghĩa bên dưới.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
vi: Nếu bạn muốn thêm từ khóa meta vào bài đăng thì có thể dùng trường tùy biến. Tùy chọn này phải được bật để hiển thị từ khóa trên các trang bài đăng. Bạn có thể thêm từ khóa meta dùng trường tùy biến dựa trên tên trường tùy biến định nghĩa bên dưới.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
vi: Nếu muốn loại bỏ trình đơn thả xuống khỏi thanh điều hướng mục thì tắt tính năng này.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
vi: Nếu muốn loại bỏ trình đơn thả xuống khỏi thanh điều hướng trang, hãy tắt tính năng này.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
vi: Nếu muốn dùng ảnh biểu trưng tuỳ biến, hãy nhấp nút "Tải Ảnh Lên".

en: Image
vi: Ảnh

en: Image Height
vi: Chiều cao Ảnh

en: Image Url
vi: URL Ảnh

en: Image Width
vi: Chiều rộng Ảnh

en: Image doesn't exist
vi: Ảnh không tồn tại

en: Import
vi: Nhập khẩu

en: Import %s
vi: Nhập %s

en: Import & Export Customizer
vi: Tùy chỉnh xuất nhập khẩu

en: Import & Export Theme Options
vi: Nhập & Xuất Tùy chọn Chủ đề

en: Import These Templates
vi: Nhập các mẫu này

en: Import To Cloud
vi: Nhập vào đám mây

en: Improve Google Fonts Loading
vi: Cải thiện tải Google Fonts

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
vi: Một số trường hợp người dùng muốn tạo mục hay liên kết cấp trên làm chỗ giữ danh sách liên kết hay mục cấp dưới. Khi đó các liên kết cấp trên này không nên chuyển đi đâu cả, thay vào đó chỉ đơn thuần phục vụ chức năng tổ chức. Bật tùy chọn này sẽ loại bỏ liên kết khỏi tất cả trang/mục cấp trên để chúng không chuyển đi khi nhấp vào.

en: Index Page SEO
vi: Trang Chỉ mục SEO

en: Input 468x60 adsense code
vi: Nhập mã Google Adsense 468x60

en: Input 468x60 advertisement banner image
vi: Nhập ảnh băng rôn quảng cáo 468x60

en: Input 468x60 advertisement destination url
vi: Nhập URL đích đến quảng cáo 468x60

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
vi: Sử dụng đoạn mã CSS này

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
vi: Sử dụng đoạn mã HTML/JS này

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
vi: Sử dụng mô-đun này

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
vi: Sử dụng trang này

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
vi: Sử dụng hàng này

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
vi: Sử dụng phần này

en: Inset
vi: Khung viền bên trong

en: Instagram Profile Url
vi: URL hồ sơ Instagram

en: Interior Design Company
vi: Công ty thiết kế nội thất

en: Interior Design Company About Page
vi: Công ty thiết kế nội thất Giới thiệu về Trang

en: Interior Design Company Blog Page
vi: Trang Blog của Công ty Thiết kế Nội thất

en: Interior Design Company Contact Page
vi: Trang Liên hệ Công ty Thiết kế Nội thất

en: Interior Design Company Home Page
vi: Trang chủ công ty thiết kế nội thất

en: Interior Design Company Landing Page
vi: Trang đích của công ty thiết kế nội thất

en: Interior Design Company Portfolio Page
vi: Trang danh mục công ty thiết kế nội thất

en: Interior Design Company Services Page
vi: Trang Dịch vụ Công ty Thiết kế Nội thất

en: Interior Design Company Shop Page
vi: Trang chủ cửa hàng của công ty thiết kế nội thất

en: Italic
vi: Nghiêng

en: Join Now
vi: Tham Gia Ngay

en: LMS About Page
vi: Trang Giới thiệu LMS

en: LMS Blog Page
vi: Trang blog LMS

en: LMS Contact Page
vi: Trang liên hệ LMS

en: LMS Course Page
vi: Trang khóa học LMS

en: LMS Courses Page
vi: Trang khóa học LMS

en: LMS Home Page
vi: Trang chủ LMS

en: LMS Landing Page
vi: Trang đích LMS

en: LMS Marketing Page
vi: Trang Tiếp thị LMS

[ctx: LMS Page]
en: Course
vi: Khóa học

[ctx: LMS Page]
en: Courses
vi: Các khóa học

en: LMS Pricing Page
vi: Trang định giá LMS

en: Layout
vi: Bố trí

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
vi: Quản lý Danh mục

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
vi: Quản lý thẻ

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
vi: Thiết kế mỹ thuật

[ctx: Layout Category]
en: Business
vi: Việc kinh doanh

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
vi: Cộng đồng & Phi lợi nhuận

[ctx: Layout Category]
en: Education
vi: Giáo dục

[ctx: Layout Category]
en: Events
vi: Sự kiện

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
vi: Thời trang & Làm đẹp

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
vi: Đồ ăn thức uống

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
vi: Sức khỏe & Thể hình

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
vi: Cửa hàng trực tuyến

[ctx: Layout Category]
en: Services
vi: Dịch vụ

[ctx: Layout Category]
en: Technology
vi: Công nghệ

en: Layout Name
vi: Tên bố cục

en: Layout Pack
vi: Gói bố cục

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
vi: Thời trang

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
vi: Bố cục trong gói này

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
vi: Quản lý gói

en: Layout Settings
vi: Thiết đặt Bố trí

en: Leave a Reply to %s
vi: Trả lời cho %s

en: Left
vi: Trái

en: Left Sidebar
vi: Thanh lề Trái

en: Left to Right
vi: Từ Trái sang Phải

en: Letter Spacing
vi: Khoảng cách Chữ

en: Library
vi: Thư viện

en: Light
vi: Sáng

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
vi: Giới hạn hỗ trợ Google Fonts cho các trình duyệt cũ

en: Link
vi: Liên kết

en: Link text
vi: Văn bản liên kết

en: Live Preview
vi: Xem trước trực tiếp

en: Load Dynamic Stylesheet In-line
vi: Tải nội dòng biểu định kiểu động

en: Load From Library
vi: Tải từ Thư viện

en: Locations
vi: Địa điểm

en: Log In
vi: Đăng nhập

en: Log In To Divi Cloud
vi: Đăng nhập vào Divi Cloud

en: Login
vi: Đăng nhập

en: Logo
vi: Biểu trưng

en: Logo Max Height
vi: Logo Max Chiều cao

en: Low
vi: Thấp

en: Make Full Width
vi: Chọn Chiều rộng Tối đa

en: Manage Layouts
vi: Quản lý bố cục

en: Manage Un-widgetized Advertisements
vi: Quản lý Quảng cáo

en: Manage Your Elegant Themes Account
vi: Quản lý tài khoản Elegant Themes của bạn

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
vi: Người bán

en: Medium
vi: Vừa phải

en: Member Login
vi: Đăng nhập Thành Viên

en: Memory Limit Increase
vi: Tăng giới hạn bộ nhớ

en: Menu Link Color
vi: Màu Liên kết Trình đơn

en: Menu Text Size
vi: Cỡ Chữ Trình đơn

en: Menu Top Margin
vi: Menu Lề trên cùng

en: Menu Width
vi: Độ rộng Trình đơn

en: Meta Font Style
vi: Dạng phông chữ Lý lịch dữ liệu

en: Meta Letter Spacing
vi: Khoảng cách chữ Lý lịch dữ liệu

en: Meta Line Height
vi: Chiều cao dòng chữ Lý lịch dữ liệu

en: Meta Text Size
vi: Kích cỡ chữ lý Lịch dữ liệu

en: Mobile Menu
vi: Danh mục cho Điện thoại

en: Mobile Styles
vi: Kiểu Điện thoại

en: Module Name
vi: Tên mô-đun

en: Most Used
vi: Được dùng nhiều nhất

en: Move
vi: Di chuyển

en: Move To
vi: Chuyển tới

en: Move To Divi Cloud
vi: Di chuyển đến Divi Cloud

en: My Cloud
vi: Đám mây của tôi

en: My Divi Cloud
vi: Divi Cloud của tôi

en: My Library
vi: Thư viện của tôi

en: Name
vi: Tên

en: New To Old
vi: Từ mới đến cũ

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi: Lời bình Mới hơn <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
vi: Tiếp

en: Next Entries &raquo;
vi: Mục Kế tiếp &raquo;

en: No
vi: Không

en: No Animation
vi: Không Ảnh Động

en: No File Selected
vi: Không có tập tin được chọn

en: No Repeat
vi: Không lặp lại

en: No Results
vi: Ko có kết quả

en: No Results Found
vi: Không Tìm thấy Kết quả

en: No Screenshot
vi: Không có ảnh chụp màn hình

en: No Sidebar
vi: Không có thanh bên

en: No available options.
vi: Không có tùy chọn có sẵn.

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
vi: Ghi chú: thiết đặt màu sắc ở trên được áp dụng cho sắc thái màu Mặc định.

en: Number of Posts displayed on Archive pages
vi: Số Bài đăng hiển thị ở trang Lưu trữ

en: Number of Posts displayed on Category page
vi: Số Bài đăng hiển thị ở trang Mục

en: Number of Posts displayed on Search pages
vi: Số Bài đăng hiển thị ở trang Tìm kiếm

en: Number of Posts displayed on Tag pages
vi: Số Bài đăng hiển thị ở trang Nhãn

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
vi: Số Sản phẩm hiển thị trên trang lưu trữ WooCommerce

en: Number of dropdown tiers shown
vi: Số bậc thả xuống hiển thị

en: Off
vi: Tắt

en: Old To New
vi: Từ cũ đến mới

en: On
vi: Bật

en: On Divi Cloud
vi: Trên Divi Cloud

en: Only Show
vi: Chỉ hiển thị

en: Only Show Icon on Hover
vi: Chỉ Hiển thị Biểu tượng khi Di chuột

en: Only load external JavaScript libraries when they are needed by a specific Divi modules on the page. This removes unused JavaScript from the main scripts bundle and improves load times.
vi: Chỉ tải các thư viện JavaScript bên ngoài khi chúng cần thiết bởi một mô-đun Divi cụ thể trên trang. Thao tác này sẽ xóa JavaScript không sử dụng khỏi gói tập lệnh chính và cải thiện thời gian tải.

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
vi: trên

en: Open in a new window
vi: Mở trong cửa sổ mới

en: Open link in new window
vi: Mở liên kết trong cửa sổ mới.

en: Options
vi: Lựa chọn

en: Orange
vi: Cam

en: Order Category Links by Ascending/Descending
vi: Sắp xếp Liên kết Mục Tăng dần hay Giảm dần

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
vi: Sắp xếp Liên kết Trang Tăng dần/Giảm dần

en: Outset
vi: Khung viền bên ngoài

[ctx: Page]
en: About
vi: Về

[ctx: Page]
en: Careers
vi: Nghề nghiệp

[ctx: Page]
en: Case Study
vi: Nghiên cứu điển hình

[ctx: Page]
en: Categories
vi: Thể loại

[ctx: Page]
en: Contact
vi: Tiếp xúc

[ctx: Page]
en: Designer
vi: Nhà thiết kế

[ctx: Page]
en: Donate
vi: Quyên tặng

[ctx: Page]
en: Events
vi: Sự kiện

[ctx: Page]
en: FAQ
vi: Câu hỏi thường gặp

[ctx: Page]
en: Features
vi: Đặc trưng

[ctx: Page]
en: Gallery
vi: Phòng trưng bày

[ctx: Page]
en: Gallery 1
vi: Thư viện 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
vi: Thư viện 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
vi: Thư viện 3

[ctx: Page]
en: Guide
vi: Hướng dẫn

[ctx: Page]
en: Home
vi: Nhà

[ctx: Page]
en: Landing
vi: Đổ bộ

[ctx: Page]
en: Market
vi: Thị trường

[ctx: Page]
en: Marketing
vi: Tiếp thị

[ctx: Page]
en: Portfolio
vi: Danh mục đầu tư

[ctx: Page]
en: Pricing
vi: Định giá

[ctx: Page]
en: Project 1
vi: Dự án 1

[ctx: Page]
en: Project 2
vi: Dự án 2

[ctx: Page]
en: Services
vi: Dịch vụ

[ctx: Page]
en: Shop
vi: Cửa hàng

[ctx: Page]
en: Team
vi: Đội

en: Page Layout
vi: Bố trí Trang

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
vi: Xem Demo Trực tiếp

en: Pages
vi: Trang

en: Pages:
vi: Trang:

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Password Protected
vi: Đã Bảo Vệ Bằng Mật Khẩu

en: Password:
vi: Mật khẩu:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
vi: Dán URL ảnh vào đây, nếu bạn chọn kiểu bộ trượt "images"

en: Performance
vi: Màn biểu diễn

en: Phone
vi: Điện thoại

en: Phone Number
vi: Số Điện thoại

en: Photo Marketplace
vi: Thị trường ảnh

en: Photo Marketplace About Page
vi: Trang Giới thiệu về Thị trường Ảnh

en: Photo Marketplace Categories Page
vi: Trang danh mục thị trường ảnh

en: Photo Marketplace Contact Page
vi: Trang Liên hệ Thị trường Ảnh

en: Photo Marketplace Home Page
vi: Trang chủ Thị trường Ảnh

en: Photo Marketplace Landing Page
vi: Trang Đích Thị trường Ảnh

en: Photo Marketplace Pricing Page
vi: Trang Định giá Thị trường Ảnh

en: Photo Marketplace Seller Page
vi: Trang Người bán Ảnh Thị trường

en: Photographer
vi: Nhiếp ảnh gia

en: Pink
vi: Hồng

en: Place Thumbs on Pages
vi: Đặt Ảnh Thu nhỏ vào Trang

en: Place Thumbs on Posts
vi: Đặt Ảnh Thu nhỏ vào Bài đăng

en: Place your adsense code here.
vi: Nhập mã Google Adsense 468x60 của bạn ở đây.

en: Please Log In Again
vi: Xin vui lòng đăng nhập lại

en: Portability
vi: tính di động

en: Post
vi: Bài viết

en: Post Title
vi: Tên bài viết

en: Post info section
vi: Phần thông tin bài đăng

en: Posted on
vi: Đăng vào

en: Premade Layouts
vi: Bố cục tạo sẵn

en: Previous
vi: Trước

en: Primary Menu
vi: Trình đơn Chính

en: Primary Menu Background Color
vi: Màu nền Danh mục Sơ cấp

en: Primary Menu Bar
vi: Thanh danh mục sơ cấp

en: Primary Menu Link Color
vi: Tiểu đơn liên kết màu

en: Product Content
vi: Nội dung sản phẩm

en: Project Navigation
vi: Điều hướng Dự án

en: Published
vi: Được phát hành

en: RSS Icon Url
vi: URL RSS feed

en: Ratings
vi: Xếp hạng

en: Read Divi Documentation
vi: Đọc Tài liệu Divi

en: Red
vi: Đỏ

en: Remove From Cloud
vi: Xóa khỏi đám mây

en: Remove From Favorites
vi: Loại bỏ khỏi mục ưa thích

en: Rename
vi: Đổi tên

en: Replace Existing Content
vi: Thay thế nội dung hiện có

en: Reset
vi: Đặt lại

en: Reset to Defaults
vi: Đặt lại Mặc định

en: Restaurant
vi: Quán ăn

en: Restaurant About Page
vi: Trang Giới thiệu Nhà hàng

en: Restaurant Blog Page
vi: Trang blog nhà hàng

en: Restaurant Contact Page
vi: Trang liên hệ nhà hàng

en: Restaurant Gallery Page
vi: Trang Thư viện Nhà hàng

en: Restaurant Home Page
vi: Trang chủ nhà hàng

en: Restaurant Landing Page
vi: Trang đích của nhà hàng

[ctx: Restaurant Page]
en: Menu
vi: Thực đơn

en: Restaurant Shop Page
vi: Trang cửa hàng nhà hàng

en: Restaurant Team Page
vi: Trang nhóm nhà hàng

en: Restore
vi: Khôi phục

en: Ridge
vi: Cạnh

en: Right
vi: Phải

en: Right Sidebar
vi: Thanh lề Phải

en: Right to Left
vi: Từ Phải sang Trái

en: Role Editor
vi: vai trò biên tập viên

en: Row Height
vi: Chiều cao Dòng

en: Row Name
vi: Tên hàng

en: SaaS Company
vi: Công ty SaaS

en: SaaS Company About Page
vi: Trang Giới thiệu Công ty SaaS

en: SaaS Company Careers Page
vi: Trang tuyển dụng của công ty SaaS

en: SaaS Company Contact Page
vi: Trang liên hệ của công ty SaaS

en: SaaS Company Documentation Page
vi: Trang Tài liệu Công ty SaaS

en: SaaS Company Features Page
vi: Trang Đặc điểm của Công ty SaaS

en: SaaS Company Landing Page
vi: Trang đích của Công ty SaaS

en: SaaS Company Pricing Page
vi: Trang giá của công ty SaaS

en: Save %s Snippet
vi: Lưu %s Đoạn mã

en: Save Changes
vi: Lưu thay đổi

en: Save Selection Only
vi: Chỉ lưu lựa chọn

en: Save To Divi Cloud
vi: Lưu vào Divi Cloud

en: Save To Library
vi: Lưu Vào Thư Viện

en: Save as Global
vi: Lưu dưới dạng Toàn cầu

en: Save this %s snippet to the Divi Library for later use.
vi: Lưu đoạn mã %s này vào Thư viện Divi để sử dụng sau này.

en: Scroll
vi: Cuộn

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Search &hellip;
vi: Tìm kiếm &hellip;

en: Search Bar Background Color
vi: Màu Nền Thanh Tìm kiếm

en: Search Bar Text Color
vi: Màu Chữ Thanh Tìm kiếm

en: Search For Categories
vi: Tìm kiếm danh mục

en: Search For Layouts
vi: Tìm kiếm bố cục

en: Search For Packs
vi: Tìm kiếm các gói

en: Search Results for: %s
vi: Kết quả Tìm kiếm cho: %s

en: Search for:
vi: Tìm:

en: Search results for "%s"
vi: Kết quả tìm kiếm "%s"

en: Secondary Menu
vi: Trình đơn Phụ

en: Secondary Menu Background Color
vi: Màu nền Danh mục thứ cấp

en: Secondary Menu Bar
vi: Thanh danh mục thứ cấp

en: Secondary Menu Link Color
vi: Thực đơn thứ cấp liên kết màu

en: Section Height
vi: Chiều cao Mục

en: Section Name
vi: Tên phần

en: Select
vi: Lựa chọn

en: Select Animation Effect
vi: Chọn Hiệu ứng Hoạt ảnh

en: Select Icon
vi: Lựa chọn Biểu tượng

en: Select Page
vi: Chọn trang

en: Select Slider Type here
vi: Chọn Kiểu Bộ trượt ở đây

en: Select between expanded and closed state
vi: Chọn trạng thái đóng hoặc mở rộng

en: Select yes if the link should be opened in a new window
vi: Đồng ý nếu muốn mở liên kết trong cửa sổ mới

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
vi: Các gói

en: Set As Logo
vi: Thiết Lập Làm Logo

en: Shared With Me
vi: Chia sẻ với tôi

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
vi: Bố trí Trang Cửa hàng & Trang Mục cho WooCommerce

en: Shortcodes
vi: Mã rút gọn

en: Show
vi: Hiển thị

en: Show Facebook Icon
vi: Hiện Biểu tượng Facebook

en: Show Instagram Icon
vi: Hiển thị biểu tượng Instagram

en: Show RSS Icon
vi: Hiện Biểu tượng RSS

en: Show Search Icon
vi: Hiện Biểu tượng Tìm kiếm

en: Show Social Icons
vi: Hiển thị các Biểu tượng Mạng xã hội

en: Show Thumbs on Index pages
vi: Hiện Ảnh Thu nhỏ trên Trang chỉ mục

en: Show Top Bar
vi: Hiện Thanh Đỉnh

en: Show Twitter Icon
vi: Hiện Biểu tượng Twitter

en: Show comments on pages
vi: Hiện lời bình trên trang

en: Show comments on posts
vi: Hiện lời bình trên bài đăng

en: Show dropdown menus
vi: Hiện trình đơn thả xuống

en: Sidebar
vi: Thanh trượt

en: Sidebar Layout
vi: Bố cục thanh bên

en: Sidebar Width
vi: Chiều rộng Lhanh bên

en: Sign In To Divi Cloud
vi: Đăng nhập vào Divi Cloud

en: Sign Out Of Divi Cloud
vi: Đăng xuất khỏi Divi Cloud

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
vi: Đăng nhập vào tài khoản Elegant Themes của bạn bằng cách sử dụng cửa sổ bật lên để kích hoạt Divi Cloud.

en: Single Page Layout
vi: Bố trí Trang Đơn

en: Single Post Layout
vi: Bố trí Bài đăng Đơn

en: Single Post Page SEO
vi: Trang Bài đăng Đơn SEO

en: Site Identity
vi: Nhận dạng trang web

en: Skills
vi: Kĩ năng

en: Slide In
vi: Trượt Vào

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
vi: Thiết đặt Trượt Vào & Đầu đề Toàn màn hình

en: Slider Type
vi: Kiểu Bộ trượt

en: Smooth Scrolling
vi: Cuộn Mượt

en: Social Icon Color
vi: Màu Biểu tượng Mạng Xã hội

en: Social Icon Size
vi: Kích cỡ Biểu tượng Mạng Xã hội

en: Solid
vi: Khung viền nét liền

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
vi: Một số tập lệnh của bên thứ ba có thể được xếp hàng không chính xác mà không khai báo jQuery là phần phụ thuộc. Nếu jQuery bị hoãn, các tập lệnh này có thể bị hỏng. Nếu bạn đang gặp lỗi bảng điều khiển sau khi bật tùy chọn "Defer jQuery And jQuery Migrate", bạn có thể bật tùy chọn này, tùy chọn này sẽ tải một tập lệnh tương thích bổ sung sẽ cố gắng giải quyết vấn đề. Bạn có thể tắt tính năng này nếu mọi thứ vẫn hoạt động tốt mà không có nó.

en: Sort
vi: Loại

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
vi: Sắp xếp Liên kết Mục theo Nhóm Name/ID/Slug/Count/Term

en: Sort Pages Links
vi: Sắp xếp Liên kết Trang

en: State
vi: Trạng thái

en: Status
vi: Trạng thái

en: Stretch Background Image
vi: Kéo giãn Ảnh Nền

en: Submit
vi: Gửi

en: Submit Comment
vi: Gửi Lời bình

en: Submit a Comment
vi: Gửi Lời bình

en: Tab Content
vi: Nội dung Thẻ

en: Tab Text
vi: Văn bản Thẻ

en: Tablet
vi: Máy tính bảng

en: Tag
vi: Nhãn

en: Tags
vi: Thẻ

en: Team Sidebar
vi: Thanh bên nhóm

en: Text
vi: Dòng Chữ

en: Text Color
vi: Màu Chữ

en: Text Size
vi: Kích cỡ Chữ

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
vi: Phông chữ biểu tượng Divi được chia thành nhiều tập hợp con khác nhau. Các tập hợp con này chỉ được tải khi cần thiết dựa trên các mô-đun và tính năng được sử dụng trên mỗi trang. Nếu bạn cần quyền truy cập vào toàn bộ phông chữ biểu tượng trên tất cả các trang (ví dụ: nếu bạn đang sử dụng phông chữ biểu tượng của chúng tôi trong chủ đề con của bạn), thì bạn có thể tắt tùy chọn này và tải toàn bộ thư viện phông chữ biểu tượng trên tất cả các trang.

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
vi: Mục không thể được tải xuống. Hãy thử sau một thời gian.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
vi: Mô đun Bản đồ này sử dụng giao diện lập trình ứng dụng Google Maps API và yêu cầu phải có một mã khóa Google API Key hợp lệ để hoạt động. Trước khi sử dụng mô đun bản đồ này, vui lòng chắc chắn rằng bạn đã thêm API key ở đây. Tìm hiểu thêm về cách tạo Google API Key của bạn <a target="_blank" href="%1$s">tại đây</a>.

en: The action failed in the following clouds.
vi: Hành động không thành công trong các đám mây sau.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
vi: Không tìm được trang bạn yêu cầu. Hãy thử tìm lại, hoặc dùng điều hướng bên trên để tìm bài đăng.

en: Theme Accent Color
vi: Màu Chủ đạo của Chủ đề

en: Theme Customizer
vi: Bộ Tùy chỉnh Chủ đề

en: Theme Options
vi: Lựa chọn Chủ đề

en: This Website
vi: Trang web này

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
vi: Đây là tên người dùng mà bạn sử dụng để truy cập Khu vực Thành viên trên elegantthemes.com.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
vi: Tuỳ chọn này cho phép bạn thay đổi cách thức thể hiện ngày tháng. Vui lòng tham khảo thêm WordPress ở đây:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Định dạng Ngày và Giờ</a>

en: This option dequeues the Divi style.css file and prints the contents in-line. This removes a render blocking request and improves the PageSpeed scores of individual pages. However, it also prevents the style.css file from being cached. Since the stylesheet is small, it's recommended to keep this option enabled.
vi: Tùy chọn này định dạng tệp Divi style.css và in nội dung trong dòng. Điều này loại bỏ yêu cầu chặn hiển thị và cải thiện điểm Tốc độ trang của các trang riêng lẻ. Tuy nhiên, nó cũng ngăn không cho tệp style.css được lưu vào bộ nhớ đệm. Vì biểu định kiểu nhỏ, bạn nên bật tùy chọn này.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
vi: Tuỳ chọn này cho bạn kiểm soát số bậc trình đơn thả xuống trang của bạn có. Tăng số này để hiện thêm mục trình đơn.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
vi: Bài đăng này được bảo vệ bằng mật khẩu. Hãy nhập mật khẩu để xem các lời bình.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
vi: Cho phép dùng Google Fonts cho các ngôn ngữ ngoài tiếng Anh.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
vi: Cho phép dùng đoạn trích trong bài đăng hoặc trang.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
vi: Điều này sẽ trả tất cả các cài đặt trong suốt trang tùy chọn về giá trị mặc định của chúng. <strong>Bạn có chắc chắn muốn làm điều này?</strong>

en: Tile
vi: Tiêu đề

en: Tile Horizontally
vi: Tiêu đề Ngang

en: Tile Vertically
vi: Tiêu đề Dọc

en: Title
vi: Tiêu đề

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
vi: Để bật Divi Cloud trên trang web này, hãy đăng nhập vào tài khoản Elegant Themes của bạn

en: To view this protected post, enter the password below
vi: Để xem bài đăng được bảo vệ này, hãy nhập mật khẩu bên dưới

en: Top
vi: Trên cùng

en: Top Bar Text Color
vi: Màu Chữ Thanh Đỉnh

en: Top Bar Text Size
vi: Cỡ Chữ Thanh Đỉnh

en: Top to Bottom
vi: Từ Trên xuống Dưới

en: Trash
vi: Rác

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
vi: Dung lượng thùng rác cho Divi Cloud được giới hạn ở 50 mục đối với tài khoản miễn phí. Khi thùng rác của bạn vượt quá 50 mục, các mục cũ nhất trong thùng rác của bạn sẽ bị xóa vĩnh viễn để nhường chỗ cho các mục mới. Mua Tư cách <a href="%s" target="_blank">thành viên Divi Cloud</a> để có bộ nhớ không giới hạn.

en: Travel Agency
vi: Đại lý du lịch

en: Travel Agency About Page
vi: Trang giới thiệu về đại lý du lịch

en: Travel Agency Blog Page
vi: Trang blog của đại lý du lịch

en: Travel Agency Contact Page
vi: Trang liên hệ của đại lý du lịch

en: Travel Agency Home Page
vi: Trang chủ của đại lý du lịch

en: Travel Agency Landing Page
vi: Trang đích của đại lý du lịch

en: Travel Agency Packages Page
vi: Trang Gói Đại lý Du lịch

en: Travel Agency Shop Page
vi: Trang cửa hàng đại lý du lịch

en: Travel Agency Team Page
vi: Trang nhóm đại lý du lịch

en: Twitter Profile Url
vi: URL Hồ sơ Twitter

en: Type
vi: Kiểu

en: Type of the box
vi: Kiểu hộp

en: Typography
vi: Kiểu in

en: Uh Oh!
vi: Ờ!

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
vi: Ờ! Bạn đã đạt đến hạn ngạch Divi Cloud của mình.

en: Underline
vi: Gạch chân

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
vi: Mở khóa bộ nhớ Divi Cloud không giới hạn

en: Untagged
vi: Không được gắn thẻ

en: Upgrade Your Divi Cloud
vi: Nâng cấp Divi Cloud của bạn

en: Upload
vi: Tải lên

en: Uppercase
vi: Viết hoa

en: Url
vi: URL

en: Use Background Color
vi: Dùng Màu Nền

en: Use Custom Sidebar Width
vi: Sử dụng Tuỳ chỉnh Sidebar Width

en: Use Google Fonts
vi: Sử dụng Google Fonts

en: Use Relative Image Paths
vi: Sử Dụng Đường Dẫn Ảnh Liên Quan

en: Use excerpts when defined
vi: Dùng đoạn trích khi được định nghĩa

en: Use resizing
vi: Dùng định cỡ

en: Used for icon button type
vi: Dùng cho kiểu nút biểu tượng

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Username:
vi: Tên người dùng:

en: Vertical Menu Orientation
vi: Hướng Trình đơn Dọc

en: Vertically Centered
vi: Căn giữa theo chiều dọc

en: View Details
vi: Xem chi tiết

en: View in Divi Marketplace
vi: Xem trong Divi Marketplace

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
vi: Cảnh báo: Điều này có thể gây ra lỗi JavaScript trong một số trường hợp và cần được sử dụng cẩn thận. Khi được bật, các tập lệnh được plugin và chủ đề đăng ký sẽ được hoãn lại để cải thiện hiệu suất và jQuery sẽ luôn được tải trong nội dung.

en: Watch video tutorials
vi: Xem video hướng dẫn

en: Web Agency
vi: Đại lý web

en: Web Agency Careers Page
vi: Trang tuyển dụng đại lý web

en: Web Agency Contact Page
vi: Trang liên hệ của đại lý web

en: Web Agency Home Page
vi: Trang chủ đại lý web

en: Web Agency Landing Page
vi: Trang đích của đại lý web

en: Web Agency Portfolio Page
vi: Trang danh mục đại lý web

en: Web Agency Pricing Page
vi: Trang định giá đại lý web

en: Web Agency Services Page
vi: Trang dịch vụ đại lý web

en: Website Content Width
vi: Chiều rộng Nội dung website

en: Website Gutter Width
vi: Khoảng cách Cột website

en: Wedding
vi: lễ cưới

en: Wedding About Page
vi: Trang giới thiệu về đám cưới

en: Wedding Blog Page
vi: Trang Blog đám cưới

en: Wedding Contact Page
vi: Trang liên hệ đám cưới

en: Wedding Details Page
vi: Trang chi tiết đám cưới

en: Wedding Gallery Page
vi: Trang thư viện ảnh cưới

en: Wedding Home Page
vi: Trang chủ đám cưới

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
vi: Chào mừng tới Divi! Trường khi tìm chủ đề mới của bạn, vui lòng ghé thăm trang <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> để truy cập vào hàng chục bài hướng dẫn chuyên sâu.

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
vi: Khi CSS quan trọng được bật, Divi xác định "trong màn hình đầu tiên" và xác định tất cả các kiểu cho các phần tử dưới màn hình đầu tiên. Tuy nhiên, ngưỡng này chỉ là ước tính và có thể thay đổi trên các thiết bị khác nhau. Việc tăng chiều cao ngưỡng sẽ tạo ra ít kiểu hơn, dẫn đến thời gian tải chậm hơn một chút nhưng ít cơ hội xảy ra Thay đổi bố cục tích lũy hơn. Nếu bạn đang gặp sự cố CLS, bạn có thể tăng chiều cao ngưỡng.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
vi: Khi có thể, jQuery và jQuery Migrate sẽ được chuyển đến phần nội dung để tăng tốc thời gian tải. Nếu plugin của bên thứ ba đăng ký jQuery làm phụ thuộc, nó sẽ được chuyển trở lại phần đầu.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
vi: Khi định nghĩa từ khóa meta dùng trường tùy biến bạn nên dùng giá trị này cho Tên trường tùy biến. Giá trị của trường tùy biến của bạn nên là từ khóa meta bạn muốn dùng, phân cách bằng dấu phẩy.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
vi: Khi định nghĩa mô tả meta dùng trường tùy biến bạn nên dùng giá trị này cho Tên trường tùy biến. Giá trị của trường tùy biến của bạn nên là mô tả tùy biến bạn muốn dùng.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
vi: Khi định nghĩa tiêu đề dùng trường tùy biến bạn nên dùng giá trị này cho Tên trường tùy biến. Giá trị của trường tùy biến của bạn nên là tiêu đề tùy biến bạn muốn dùng.

en: Widget Bullet Color
vi: Màu Chấm Công cụ

en: Widget Header Color
vi: Màu Đầu trang Công cục

en: Widget Link Color
vi: Màu Liên kết Công cụ

en: Widget Text Color
vi: Màu chữ Công cụ

en: Widgets
vi: Các Công cụ

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
vi[0]: Mục %1$s

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
vi: WordPress tải các biểu tượng cảm xúc WordPress của riêng nó. Các trình duyệt hiện đại hỗ trợ biểu tượng cảm xúc tự nhiên, làm cho biểu tượng cảm xúc của WordPress không cần thiết trong hầu hết các trường hợp. Xóa biểu tượng cảm xúc WordPress sẽ xóa nội dung không cần thiết và cải thiện hiệu suất.

en: Yes
vi: Có

en: Yoga Studio
vi: Phòng tập Yoga

en: Yoga Studio About Page
vi: Trang giới thiệu về Yoga Studio

en: Yoga Studio Blog Page
vi: Trang blog Yoga Studio

en: Yoga Studio Classes Page
vi: Trang lớp học Yoga Studio

en: Yoga Studio Contact Page
vi: Trang liên hệ của Yoga Studio

en: Yoga Studio Home Page
vi: Trang chủ Yoga Studio

en: Yoga Studio Landing Page
vi: Trang đích Yoga Studio

en: Yoga Studio Team Page
vi: Trang nhóm Yoga Studio

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
vi: Bạn có thể tắt tùy chọn này nếu muốn loại bỏ các lời bình và mẫu lời bình khỏi bài đăng.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
vi: Bạn có thể tìm thấy Khóa API của mình <a href="%s" target="_blank">nơi đây</a>.

en: You don't have pages
vi: Bạn không có trang nào

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
vi: Bạn đã đạt đến Giới hạn 500MB. Để tiếp tục lưu các mục vào Divi Cloud, bạn phải xóa một số mục hiện có của mình để giải phóng dung lượng hoặc nâng cấp bộ nhớ Divi Cloud của mình.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
vi: Đăng ký %1$s bạn đã hết hạn. Để tải xuống Bố cục tạo sẵn từ Thư viện %2$s bạn phải <a href="%3$s" target="_blank">gia hạn đăng ký của bạn</a>.

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
vi: Phiên Divi Cloud của bạn đã kết thúc

en: Your Divi Cloud membership has expired
vi: Tư cách thành viên Divi Cloud của bạn đã hết hạn

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
vi: Tư cách thành viên Divi Cloud của bạn đã hết hạn. Để truy cập các mục được lưu trữ trên đám mây của bạn, vui lòng <a href="%s" target="_blank">gia hạn tư cách thành viên Divi Cloud của bạn</a>.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
vi: Phiên Divi Cloud của bạn đã kết thúc. Hãy thử đăng nhập lại. Nếu bạn tiếp tục gặp lỗi ủy quyền, hãy thử đóng phương thức Thư viện và mở lại để có thể tạo lại mã thông báo ủy quyền của bạn.

en: Your Existing Pages
vi: Các trang hiện có của bạn

en: Your Saved Layouts
vi: Bố cục đã lưu của bạn

[ctx: clear static resources]
en: Clear
vi: Thông thoáng

en: comments
vi: Lời bình

[ctx: documentation links]
en: Support
vi: Ủng hộ

[ctx: general options]
en: General
vi: Chung

en: hide error message
vi: ẩn thông báo lỗi

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
vi: Hội nhập

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
vi: dẫn đường

[ctx: page/post]
en: Layout
vi: Bố trí

en: settings reset.
vi: đã đặt lại thiết đặt.

en: settings saved.
vi: đã lưu thiết đặt.

en: show error message
vi: hiển thị thông báo lỗi

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
vi: Quảng cáo

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
vi: Tô màu

[ctx: theme updates]
en: Updates
vi: Cập nhật

en: you don't have sufficient permissions to access this page
vi: bạn không có đủ quyền truy cập trang này
